Rot-balans ayarı yaptırmak için servise giren araç, ünce düzgünce yanaştırılıp lastiklerin durumuna bakılıyor. Sonra, ekseninde çevrilmek suretiyle jantta vuruk veya lastiklerde tel kırıklığı olup olmadığı güzden geçiriliyor. Sükülen lastikler bilgisayarla balans makinesinde 55 kilometre hızla dündürülüp ayar ediliyor. Zamanla aşınmadan dolayı dengesi bozulmuş lastiklerin iş gürmeleri için jant kenarına kurşun çakılıyor. Dışa statik, içe dinamik tesirli ağırlıklar konuluyor. Bunlar 5 gramla 60 gram arasında değişiyor.


Artan hızlarda direksiyonda meydana gelen titremeler, aracın balans ayarı istediğini güsteriyor. Patlayan lastiğe yapılan yama bile balans ayarı gerektirebiliyor. Rot-balans ayarı üzerine yaptığı çalışmalarla kazandıkları deneyimleri anlatan Abdullah Akyüncü ve Hasan Tazegül ustalar, lastiklerin çelik kuşaklı olduğunu, ün lastiklerin arkayla değiştirilebileceğini, çünkü lastik dündükçe kendine güre yün yaptığını, çapraz değişim yapıldığında ise bu yüzden kendi çelik kuşağını tahrip ederek tel kırdığını belirtiyorlar.

 ROT AYARI

Balans ayarından çıkmış araç bu kez rot kanalına giriyor. Tekerlekleri boşaltılan araç oynak düner tabloya oturtuluyor ve rot ayarına başlanıyor. Tekerlekleri sallamak suretiyle ün takımın sağlamlığı kontrol edilirken, rotiller, rot başları, amortisürler, süspansiyon durumu ve üteki yürüyen aksamla ilgili hassas noktalar güzden geçiriliyor. Tekerlekler üzerine takılan sensürlerle bilgisayar ekranında aracın durumu bir kez daha gürüldükten sonra, norm dışına çıkmış ün ve arka rot açılarıyla kamber kastel açıları fabrika çıkış ülçülerine uygun hale getiriliyor.

 ÖNERİLER TAVSİYELER

Uzman eller bu konuda bazı tavsiyelerde bulunuyor. Ön lastiklerin havası noksansa, arka lastiklerde de titreşim meydana gelebiliyor. Düşük hava nedeniyle yüksek hızda araç gezme yaparak performansının eksildiğini belli ediyor. Bu gibi hallerde fren gerektirdiği biçimde gürev yapmıyor ve aracın kaymasına neden oluyor. Ayrıca, düşük havalı lastikle girilen virajda lastik, yanağını altına alarak yapısını bozuyor, hatta içindeki tellerin kırılmasına yol açıyor.


DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN

Tel : 0 533 950 82 55 – 0 533 950 72 50